603 398 073
Přihlaste se k odběru novinek zde.

Výukové programy

CO SE DĚJE V TRÁVĚ

Program v Přírodní učebně nás zavede do velké říše malých živočichů. Zjistíme, že zahrada je plná různých příběhů a dobrodružství. Budeme stopovat brouky, chytat pavouky i pozorovat motýly. Dozvíme se spoustu zajímavostí z jejich života i proč je hmyz užitečný pro naši zahradu. Seznámíme s jejich stavbou těla, naučíme se vývojová stádia, i jak je můžeme přilákat na naši zahradu.
Partneři projektu: PM
AKTUÁLNÍ 1.5.2018 - 31.10.2019 MŠ a ZŠ 1.st. 90 min Přírodní učebna propozice přihláška Cena bez slev: 50 Kč

ČMELÁCI A VČELKY SAMOTÁŘKY

Druhý díl programu o blanokřídlých. Víme, proč některým včelám říkáme samotářky a přesto bydlí ve hmyzím hotelu? Kdo se spokojí s hnízdem v zemi a kdo buduje celé kolonie? Jak se dorozumívají vosy a proč sršně loví včely? Znovu nakoukneme do jejich říše a prozradíme zajímavosti z jejich života. Porovnáme jejich hnízda, stupnici bolestivosti štípnutí a rozluštíme, co dělají kukaččí včely. Vše doplňuje jednoduchý pracovní list – hmyzí hotel, který postupně zaplníme novými nájemníky. Program probíhá v Přírodní učebně v Kutné Hoře.
Partneři projektu: PM
AKTUÁLNÍ 1.3.2019 - 31.10.2020 ZŠ od 4. třídy 90 min Přírodní učebna propozice fotogalerie přihláška Cena bez slev: 50,- Kč

TAJEMNÉ BUDOVY A POSTAVY

Tušíte, kdo byl prubíř, co měl na starosti mincmistr a proč havíři nosili jídlo permoníkům? Odpovědi se dozvíte při terénním programu, který vede centrem Kutné Hory. Představíme dětem zajímavé kutnohorské budovy spojené se stříbrem a alchymií. Vrátíme se do doby, kdy věhlasní učenci se svými pomocníky hledali kámen mudrců a bádali, kterak změnit kovy ve zlato. Dotkneme se havířských pověstí, doplníme příběhy některých místních staveb, i jak byly s alchymií propojené. Trasa vede z Palackého náměstí až k chrámu sv. Barbory . Po domluvě, lze program propojit s návštěvou Alchymistické dílny, která se nachází v historickém sklepení v Sankturinovského domu v centru města.
Partneři projektu: Kutná Hora
AKTUÁLNÍ 1.3.2019 - 31.10.2020 ZŠ 1. stupeň 90 min terén propozice přihláška Cena bez slev: 50,- Kč

KUTNÁ HORA (P)O ŠKOLE

Program nás zavede do doby, kdy Kutná Hora byla považována za město škol. Trasa vede po budovách, které bývaly nebo ještě jsou školami. Žáci se dozví, jak fungovala „měštanka“ a „reálka“, jak těžký život měli kantoři a proč byly zřizovány školy pokoutní. Připomene doby, kdy se do školy chodívalo pěšky, psalo se na břidlicové tabulky a na neposlušné žáky čekaly tělesné tresty i karcer (vězení). Zapřemýšlíme, co znamená pojem trivium či kostschule, co byla preparanda či k čemu děti potřebovaly ve škole nebeklíč. Program je ideálním doplňkem pro ukončení nebo začátek školního roku. Je připraven ve 2 variantách – terén i interiér. U objednávky upřesněte, kterou z variant preferujte.
Partneři projektu: Kutná Hora
AKTUÁLNÍ 1.5.2019 - 30.9.2020 90 min terén i interiér přihláška Cena bez slev: 50,- Kč

BYLINKÁRNA

Pomocí smyslů se seznámíme nejen s bylinkami samotnými, ale také s jejich významem a použitím. Připomeneme si jejich využití pro kuchyň i léčitelství.Naučíme se, jak se bylinky suší a jak se vzniká herbář. Ochutnáme bylinkový čaj nebo sirup, připravíme kanapky se zdravou pomazánkou. Program probíhá v Přírodní učebně.
AKTUÁLNÍ 1.6.2017 - 31.10.2020 90 min Přírodní učebna propozice fotogalerie přihláška Cena bez slev: 50,- kč

SMYSLUPLNÁ ZAHRADA

Terénní program zaměřený na vlastní pozorování, objevy a praktické činnosti dětí v přírodě. Formou hry a vlastních dovedností děti zjišťují, jak se zahrada mění v průběhu kalendářního roku. Vyzkoušíme si hmatový chodníček, zkontrolujeme zvířecí úkryty, tajuplné jezírko, bylinkové záhony i blízké stromy. Program probíhá v Přírodní učebně u ZŠ J. Palacha v Kutné Hoře a je vždy přizpůsoben ročnímu období, v kterém program probíhá.
Partneři projektu: Středočeský kraj
AKTUÁLNÍ 1.2.2019 - 31.12.2020 MŠ a ZŠ 1. a 2.tř. 60 / 90 min Přírodní učebna přihláška Cena bez slev: 40,- / 50,- Kč

STROMY A KEŘE, poznej je ve hře

Dendrologický program je zaměřen na rozpoznání základní druhů dřevin. Připomeneme si, že strom není jen kus dřeva, ale mnohdy starobylý a úchvatný organismus, který tvoří plíce naší planety. Určíme si původní a invazivní dřeviny. Upozorníme, na které stromy si máme v přírodě dávat pozor a které nám naopak mohou pomoci. Terénní program je vždy přizpůsobený lokalitě poblíž školy. K programu děti obdrží I. díl publikace Kutná Hora zelená.
Partneři projektu: Středočeský kraj
AKTUÁLNÍ 1.9.2016 - 31.10.2020 90 min interiér i terén přihláška Cena bez slev: 50,- Kč

VÝLET DO PTAČÍ ŘÍŠE

Program je zaměřen na upevnění znalostí o druzích ptáků, se kterými se děti běžně setkávají. Během programu poznají, čím se od sebe liší, jak se spolu domlouvají i jaká hnízdiště volí a proč. Program probíhá v Přírodní učebně v K. Hoře, kde hnízdí velké množství ptáků. Nově je doplněn o ukázky různých ptačích budek. Součástí programu je i simulační hra, která děti je provede hnízděním ptáků a péčí o mláďata u různých druhů.
Partneři projektu: PM
AKTUÁLNÍ 1.3.2016 - 31.10.2020 90 min Přírodní učebna přihláška Cena bez slev: 50 Kč

ZEMĚDĚLCE DĚLÁ ZEM

Při programu se budeme zabývat plodinami kolem nás a tím, které můžeme zařadit mezi regionální. Děti se seznámí s historií pěstování těchto plodin v našem regionu a také s místními zemědělskými statky a farmáři, pro které byl a je důležitý dobrý vztah k půdě. Dozvědí se, proč se zrovna v našem kraji daří těmto druhům zeleniny, čím jsou prospěšné našemu zdraví a jaké jsou možnosti jejich zpracování a uchovávání. Do poznávání zapojí svoje smysly.
Partneři projektu: Kutná Hora
AKTUÁLNÍ 21.9.2015 - 31.10.2020 ZŠ od. 3 tř. 90 minut interiér / Přírodní učebna propozice fotogalerie přihláška Cena bez slev: 50 Kč

JAK SE STAVĚLA KUTNÁ HORA

Terénní program provede žáky cestou od Chrámu sv. Barbory ke kostelu Sv. Jakuba . Žáci se dozví, které kameny byly použity pro stavby kostelů, domů i soch. Odhalíme vlastnosti jednotlivých kamenů a řekneme si, jak je poznat, zmíníme, odkud které kameny pocházejí a k čemu a proč byly a jsou používány. Prozkoumáme zdi i dlažby, abychom v kamenech nalezli skryté poklady, jako jsou pozůstatky mořských živočichů nebo polodrahokamy. Zjistíme, kdo byli kameníci a jak si označovali svá díla.
Partneři projektu: Kutná Hora
AKTUÁLNÍ 21.9.2015 - 31.10.2020 ZŠ od 4. třídy 90 minut terén KH propozice fotogalerie přihláška Cena bez slev: 50 Kč
© 2015, POD HORAMI, o.s. ǀ Designed by: Studio Factory