603 398 073
Přihlaste se k odběru novinek zde.

SMYSLUPLNÁ ZAHRADA

Projekt Smysluplná zahrada navazuje na již realizovaný projekt Přírodní učebna. V průběhu projektu přeměníme spodní patro učebny. Doposud nevyužívaný prostor představí dětem i veřejnosti staré a méně známé ovocné odrůdy. Květinovo - bylinké patra doplníme o kompostér a vrbičkovou stavbu. Po pozemku bude rozvedena kapková závlaha. V přilehlé blízkosti vznikne i malá relaxační zóna s posezením. Pro Přírodní učebnu vzniknou 3 nové terénní výukové programy a bude připravena i 1 akce pro veřejnost.
Partneři projektu: PM
UKONČENÉ 1.10.2017 - 30.9.2018 žáci MŠ a ZŠ fotogalerie

Projekt Smysluplná zahrada

Publikováno Svoboda info, 6.11. 2018, 4.40

Kutná Hora - Víte, jak vy padá Smysluplná zahrada? Nevíte? Tak se přijďte podívat do areálu ZŠ Jana Palacha.  Dvě zarostlé terasy mezi budovou tělocvičny a mateřské školy se zásluhou spolku Pod Horami proměnily v Smysluplnou zahradu. Jak vypadá? Je to zahrada, kde jsou vysázeny staré odrůdy ovocných stromů a méně známé druhy ovoce, je zde posezení a velká atrakce pro děti - iglú z živého, rostoucího vrbového proutí. Projekt byl realizován z grantových prostředků soukromé společnosti.

Od září roku 2017 do září 2018 byly v tomto příjemném prostředí realizovány čtyři vzdělávací programy a to potravní řetězce, vypěstuj a sněz, co se děje v trávě a čmeláci a včelky samotářky. O programy mezi školami je velký zájem. Svědčí o tom skutečnost, že přijelo více jak 40 tříd se 700 dětmi ze 14 mateřských a základních škol. Největší zájem mají pochopitelně školy kutnohorské, ale přijely i školy z Pardubického kraje a z Železných hor. Školy mají dotovanou autobusovou dopravu, bez níž by malé, zejména venkovské školy a školky neměly šanci se programů zúčastnit. Programy bylo nutno si několik měsíců předem rezervovat. Potěšitelné je, že Smysluplnou zahradu využívá i veřejnost, především mladší sourozenci dětí chodících do ŠD nebo ZŠ Palachova i rodiče vodící děti na sportovní kroužky do tělocvičny.

Součástí programu Čmeláci a včelky samotářky je i výroba hmyzích hotelů. Nevíte, co to je? Malinký „domeček“ složený z různých druhů přírodních materiálů, do nichž se samy záhy po umístění do terénu nastěhují jednotlivé druhy hmyzu. Spolek Pod Horami nakoupil stavebnice hmyzích hotelů a děti si po návštěvě programu mohou  v dílnách  zhotovit své vlastní hmyzí hotely. Během programu se dozví, komu je hotel určen, v jakých částech hotelu kdo bydlí, jak je třeba hotel sestavit, aby byl plně funkční a jakým materiálem ho naplnit. Hotové hmyzí hotely se poté umístí do Smysluplné zahrady. Další můžete najít i v okolí ZŠ Masarykova, která patří k pravidelným návštěvníkům většiny programů realizovaných spolkem Pod Horami.

Autor: PhDr Pavel Novák

 

© 2015, POD HORAMI, o.s. ǀ Designed by: Studio Factory