603 398 073
Přihlaste se k odběru novinek zde.

ROK S PŘÍRODOU

Projekt je určen pro rozšíření výuky v nově vybudované Přírodní učebně u ZŠ J. Palacha v Kutné Hoře. Připraveny budou 3 tematické projektové dny, věnované chráněným živočichům. Projektový dny budou připraveny ve spolupráci se Záchrannou stanicí Pavlov a prioritou programů bude kontakt se živým živočichem. Projektové dny doplníme školním skupinám i o výtvarnou dílnu.V návaznosti na tyto dny budou připraveny i nové výukové programy, které nabídnout možnost zúčastnit se třídám, kterým se nehodí termín projektových dnů nebo mají problém s dopravou do učebny. Projekt je zaměřen hlavně na MŠ a ZŠ z Kutné Hory a po úvodních programech budou programy nabídnuty i ostatním školám v regionu.
Partneři projektu: Kutná Hora
UKONČENÉ 6.2.2017 - 31.12.2017 žáci MŠ a ZŠ Kutné Hory propozice fotogalerie

Po setkání s netopýry a veverkami se děti mohou těšit na sovy i ježky

 Publikováno: Obzory Kutnohorska, 6.5.2017 

Příležitost setkat se s netopýry a nahlédnout do jejich života měli 25. dubna žáci kutnohorských základních a mateřských škol v rámci projektu Rok s přírodou, pořádaného z.s. Pod Horami v přírodní učebně v areálu ZŠ Jana Palacha v Kutné Hoře.

"Hlavním cílem dnešního projektového dne je, abychom dětem přiblížili přírodu, svět netopýrů, který sousedí se světem lidí," uvedl Zbyšek Karafiát ze Záchranné stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou s tím, že spousta lidí má z netopýrů strach, protože je nikdy pořádně neviděli, nesáhli si na ně a neví, jak se chovají. "Často mají strach, že se jim netopýr zamotá do vlasů. Chceme děti strachu zbavit, aby k netopýrům dokázaly přistupovat racionálně a věděly, jak se zachovat, když se s nimi někde setkají," doplnil Zbyšek Karafiát. Děti si zblízka  prohlédly netopýra ušatého, pestrého, severního i netopýra rezavého, který pro svůj handicap na rozdíl od ostatních nebude moci být vypuštěn zpět do volné přírody. Součástí programu bylo mimo jiné i krmení malých nočních letců a pohádka o nich, výtvarné aktivity, připraveny byly i hry. Zazněla spousta zajímavých informací ze života těchto chráněných živočichů. Věděli jste, že netopýr dokáže pozřít během jedné noci až tisíc komárů? Pracovníci Záchranné stanice Pavlov Zbyšek Karafiát a Markéta Majorová připravili dětem i další překvapení. Přivezli sebou na ukázku i malá veverčata, ani ne měsíc stará, která se k nim do stanice dostala. Než budou malé veverky vypuštěny do volné přírody, potřebují vykrmit a naučit se hledat si potravu.  

"Projekt Rok s přírodou je určen pro žáky základních a mateřských škol. Vznikl jako zpětná odezva na naše projekty, kdy účastníci postrádali přímý kontakt se živočichy. Proto jsme navázali spolupráci se záchrannými stanicemi a vymysleli tři projektové dny. První byl zaměřen na netopýry, v květnu či červnu budou na programu ptáci, zřejmě sovy, to ještě upřesníme. Třetí projektový den, který se uskuteční v září, bude věnován ježkům," konstatovala Jitka Lišofská Rosická ze spolku Pod Horami a dodala, že projekt podpořilo grantem město Kutná Hora.´

Po netopýrech a sovách se děti těší na ježky

Publikováno: Obzory Kutnohorska, 3.6.2017

Prohlédnout si zblízka sovu pálenou, puštíka obecného a dozvědět se více z jejich života měli 25. 5. účastníci druhého dílu projektu Rok s přírodou, který pro děti mateřských a základních škol z Kutné Hory pořádá z.s. Pod Horami.

„Po setkání s netopýry byl tentokrát projektový den zaměřen na sovy. Opět jsme požádali o spolupráci Záchrannou stanici Pavlov. Přivezli nejen sovu pálenou a puštíka obecného, ale i mládě káněte lesního. V přírodní učebně v areálu ZŠ Jana Palacha se od rána prostřídalo několik skupin žáků druhého stupně kutnohorských základních škol, odpoledního programu se účastnilo šest skupin tří školních družin z Kutné Hory,“ uvedla Jitka Lišofská Rosická ze spolku Pod Horami s tím, že závěrečný třetí díl projektu Rok s přírodou, který se uskuteční na podzim, se zaměří na život ježků.

 

Setkáním s ježky vyvrcholil Rok s přírodou

Publikováno: Obzory Kutnohorska, 21.10.2017

Setkáním s ježky vyvrcholil třetí, závěrečný díl projektu Rok s přírodou, který pro žáky základních a mateřských škol v Kutné Hory připravil z. s. Pod Horami. Zatímco v předchozích dvou projektových dnech se děti setkaly s netopýry, sovami, nyní měly příležitost nahlédnout do života ježků. Markéta Majorová a Marta Ciroková ze záchranné stanice Pavlov u Ledče n/S přivezly do Kutné Hory dva ježečky, o které se starají, než je budou moci vypustit do volné přírody. V přírodní učebně v areálu ZŠ Jana Palacha se vystřídaly bezmála dvě stovky dětí. Dopoledního programu se účastnilo šest prvních tříd, odpolední byl určen pro školní družiny. Součástí byla i hra, při které děti mohly uplatnit nově získané vědomosti. Zážitkem pro děti bylo, když si mohly ježečka zlehka pohladit po jeho bodlinách. „Projekt Rok s přírodou, který vznikl na základě zpětné vazby pedagogů na naše projekty, se setkal s velkým ohlasem. Záhy po vyhlášení byl vždy plně obsazen. Je evidentní, že kontakt s živým zvířetem je pro děti důležitý a takové programy jsou potřeba,“ konstatoval Jitka Lišofská Rosická ze spolku Pod Horami s tím, že akci podpořilo město Kutná Hora. „Zvažujeme, že by se podobný projekt mohl uskutečnit i v příštím roce,“ dodala Jitka Lišofská Rosická.

© 2015, POD HORAMI, o.s. ǀ Designed by: Studio Factory