603 398 073
Přihlaste se k odběru novinek zde.

PŘÍRODNÍ UČEBNA

Cílem projektu je vybudování první části přírodní učebny na nevyužívaném pozemku u ZŠ Jana Palacha v Kutné Hoře, která bude sloužit k realizaci terénních výukových programů spolku POD HORAMI. V současnosti jsou v areálu školy betonové terasy, většinou porostlé přerostlými jalovci a náletem. Postupně chceme proměnit jednu z teras v první část přírodní učebny, kde bychom získali prostor pro venkovní aktivity. Za pomoci pedagogů, dětí ze školy a místních občanů jej chceme přeměnit v bylinkové, květinové stanoviště, kde budou probíhat výukové terénní programy pro děti z Kutné Hory a současně zde bude prostor pro školní družinu a děti z 1. stupně ZŠ.
Partneři projektu: Středočeský kraj
UKONČENÉ 1.3.2016 - 31.12.2016 žáci MŠ a ZŠ, veřejnost propozice fotogalerie

Nevzhlednou betonovou terasu u ZŠ Jana Palacha v Kutné Hoře přeměnili na přírodní učebnu

Publikováno: Svoboda.info, 18.11.2016

Na nevyužívaném pozemku u Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře vznikla přírodní učebna. O zvelebení nevzhledné betonové terasy se za finančního přispění Středočeského kraje postaral spolek Pod Horami.

Přírodní učebna slouží k realizaci výukových programů spolku pro děti z mateřských a základních škol. Za doprovodu lektorky se děti ve venkovním prostředí seznamují s proměnami přírody v průběhu celého roku.

Samotná realizace bylinkovo-květinového patra byla podle koordinátorky projektů a výukových programů spolku Pod Horami, Jitky Lišofské Rosické, velmi náročná. „Vůbec nejtěžší bylo vyřezat patro u sídlištní školy od přerostlých jalovců a náletů,“ připomněla Jitka Lišofská Rosická a navázala: „Postupně v přírodní učebně vzniklo sedm různých zastavení. Jedná se o ježčí domeček, hmyzí hotel, hmatový chodníček, ptačí hostinec, bylinkové záhony, suchou zídku pro ještěrky a slepýše, či jezírko,“ vypočítávala.  

Spolek Pod Horami se chystá vzdělávat i veřejnost. „Chystáme dva workshopy. Chtěli bychom, aby na bylinkovo-květinové patro našly cestu i hospodyňky, které by se mohly dozvědět ledacos o tom, jak se dají jednotlivé bylinky zpracovávat,“ uvedla  Jitka Lišofská Rosická a doplnila: "V příštím roce bychom chtěli veřejnost zasvětit do tajů zavařování a zpracování ovoce. Uvídme, kam se projekt dále vyvine,“ uzavřela. 

Jakub Svoboda

Přírodní učebna nabídne jezírko i herní prvky
Zdroj: http://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/prirodni-ucebna-nabidne-jezirko-i-herni-prvky-20160505.html
.

Publikováno: Kutnohoský deník, 5.5.2016

Projekt, jehož cílem je vybudování první části přírodní učebny na nevyužívaném pozemku u Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře, se v současné době začíná díky spolku Pod Horami, který na již zmiňované základní škole sídlí, realizovat.
Zdroj: http://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/prirodni-ucebna-nabidne-jezirko-i-herni-prvky-20160505.html

V areálu školy jsou betonové terasy, které byly většinou porostlé přerostlými jalovci a náletem, který se zde hromadil přibližně od 70. let. Koordinátorka projektů a výukových programů ze spolku Pod Horami Jitka Rosická v současné době přeměňuje s kolegy ze spolku jednu z teras na Základní škole Jana Palacha v Kutné Hoře. Ta se ještě v tomto roce stane přírodní učebnou a od příštího roku bude prostor sloužit dětem, žákům i studentům ke spoustě venkovních aktivit. „Nelíbilo se nám prostředí, protože to zde působilo jako klasická sídlištní škola," řekla koordinátorka Jitka Rosická.

Středočeský kraj celou věc podpořil finanční částkou, která přibližně činí 250 tisíc korun. Již zmiňovanou terasu, která bude nazvána jako bylinkovo-květinová, bude poté spolek, žáci mateřských a základních škol i školních družin využívat k různým výukovým programům. V současné době proběhlo vykácení a vyřezání starých stromů, které zde rostly od 70. let. Větve byly plesnivé a některé až čtyři a půl metru dlouhé. Spolku Pod Horami přálo štěstí a nařezaných větví si všiml jeden tatínek žáka ze školní družiny a nabídl se, že ve svém volném čase neužitečné větve nadrtí.
Zdroj: http://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/prirodni-ucebna-nabidne-jezirko-i-herni-prvky-20160505.html

 

Co všechno se bude v tomto druhém patře terasy nacházet? Uprostřed vzniknou tři velké živé záhony, nebudou zde chybět ani různé biotopy, kterými je například jezírko, kamenná zídka či dřevěné opory, které budou v následujících letech obepnuty květinami. Nebude chybět ani postupné přidávání různých herních prvků. „Například hmyzí hotel, kde děti uvidí, jak včelky samotářky nepotřebují úl a bydlí někde jinde," doplnila Rosická.

Nebudou zde chybět ani dětmi oblíbená krmítka, ptačí budky či sluneční hodiny. Zejména menší děti zde v budoucnu zaujme hmatový chodníček. „Děti by si měly před chodníčkem zout botičky a poté ho přejít naboso se zavázanýma očima. Úkolem je poznat, po čem se děti právě prochází. V jedné části bude například písek, v druhé části oblázky a ve třetí šišky," řekla. Hlavním cílem je naučit se zde přírodu vnímat smysly.

Kolem betonu, kde bude přírodní učebna, se do budoucna plánuje i živý plot, který bude, pokud vše půjde podle plánu, za pár let krásně rozkvetlý. „Máme strach, aby nám děti nepřepadly z té terasy dolů," upřesnila. Vhodným živým plotem by se mohl stát například ibišek, který kvete v různých barvách a bylo by to také tematické k bylinkovo-květinovému patru.

Spolek Pod Horami plánuje tuto terasu zvelebit zejména proto, aby zde bylo zázemí pro děti nejen z kutnohorského sídliště, ale i z širokého okolí. „Mrzí nás, že jsme uprostřed sídliště a úplně se nám nedaří vytáhnout děti ven z lavic, aby si mohly přímo pohladit přírodu. Poté mnohdy zjistí, jak příroda voní a praxe je úplně jiná než teorie," řekla.

Na podzim tohoto roku, pokud vše vyjde podle plánu, proběhnou i dva bylinkové workshopy. Jeden pro veřejnost a druhý pro školy.

Do budoucna by spolek Pod Horami rád realizoval i nižší patro, které by pojmenovali jako ovocné. „Budeme se snažit tímto navázat na další projekty a proměnit betonové prostředí v něco daleko sympatičtějšího a využitelnějšího," dodala na závěr koordinátorka projektů Jitka Rosická.
Zdroj: http://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/prirodni-ucebna-nabidne-jezirko-i-herni-prvky-20160505.html


Zdroj: http://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/prirodni-ucebna-nabidne-jezirko-i-herni-prvky-20160505.html

© 2015, POD HORAMI, o.s. ǀ Designed by: Studio Factory