603 398 073
Přihlaste se k odběru novinek zde.

O POČASÍ MÁME JASNO?

Nový projekt reaguje na poptávku a zájem kutnohorských základních škol po propojení výuky přírodních věd s předměty, které jsou pro děti složitější. Školy hledají možnost propojení s projekty, které dětem usnadní lépe pochopit přírodní a fyzikální vědy, např. hravými aktivitami nebo zajímavými pomůckami. Do Přírodní učebny u ZŠ J. Palacha bude nainstalována školní meteorologická stanice, která bude sloužit pro badatelské terénní programy. Žáci si v nich prakticky ověří jejich znalosti ze zeměpisu a přírodopisu. Projekt doplňují 2 výukové programy, které dětem názorně ukazují, že předvídat rozmary počasí můžeme nejen díky televizní předpovědi počasí, ale i vlastním pozorováním přírody a pravidelným měřením.
Partneři projektu: Kutná Hora
UKONČENÉ 1.3.2018 - 31.12.2018 ZŠ v Kutné Hoře

Děti z kutnohorských škol mohou využívat meteorologickou stanici v přírodní učebně spolku Pod Horami

Publikováno : Kutnohorské listy
24.9.2018

„O počasí máme jasno?“ je název zajímavého projektu, který z.s. Pod Horami realizuje za podpory města Kutné Hory v přírodní učebně v areálu Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře. „Chtěli jsme trošku nabourat klasické vyučování a do přírodní učebny pořídili malou meteorologickou stanici. Instalována byla začátkem června,“ uvedla Jitka Jitka Lišofská Rosická ze spolku Pod Horami s tím, že realizovány jsou dva výukové programy. První je spojen s praktickým terénním měřením, druhý se zaměřuje na extrémní jevy počasí v Čechách i ve světě. „Děti praktické měření baví a doplňují si tak teoretické znalosti ze školní výuky. Už začátkem června se uskutečnil projektový den pro žáky 4. až 9. tříd základních škol, pořádaný ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem v Hradci Králové. Vystřídaly se tu téměř všechny kutnohorské školy. Bohužel kapacita je omezená, tak jsme poptávku nemohli plně uspokojit. Nabídli jsme však navazující programy. Díky podpoře Města Kutná Hora jsme meteorologickou stanici vybavili různými teploměry, máme vlhkoměr, tlakoměr, anemometr na měření rychlosti větru. Zaznamenáváme různé hodnoty, porovnáváme teplotu v různých výškách, hledáme nejteplejší a nejstudenější místo v Přírodní učebně atd. Mezi dětmi je oblíbený teploměr s laserovým paprskem, který umožňuje měřit okamžitě, bezdotykově,“ podotkla Jitka Lišofská – Rosická a navázala: „Zpočátku jsme zvažovali, že bychom naměřené údaje z naší meteorologické stanice předávali hydrometeorologickému ústavu. Měření má ale svá zapsaná pravidla, která v těchto podmínkách nedokážeme dodržet. Ve spolku fungujeme dobrovolnicky a každý den lektorujeme na jiné škole. Meteorologická stanice slouží proto pouze ke školním účelům. Projekt, který je dotován městem Kutná Hora, potrvá do prosince. Kterákoli škola bude mít zájem, můžeme se domluvit a klíčky od meteorologické stanice jim půjčíme. Hodnoty mohou pravidelně odečítat a pracovat s nimi,“ konstatovala Jitka Lišofská – Rosická a připomenula, že přírodní učebna, která je v areálu ZŠ Jana Palacha, je volně přístupná veřejnosti. „Jsme rádi, že si sem našly cestu maminky s dětmi,“ dodala.

Spolek Pod Horami nabízí programy pro mateřské i základní školy. Zaměřuje se především na environmentální výchovu. Vedle projektů „O počasí máme jasno?“, podpořeného městem Kutná Hora, zařadil do nabídky i pokračování projektu „Učebna na louce“, který realizuje na zámku Kačina. Mezi další projekty patří „Smysluplná zahrada“, který realizujeme z příspěvku  Philip Morris. V přípravě je projekt „Jak se v Kutné Hoře dříve obchodovalo“, který nabídne pohled a přiblíží lidské příběhy nejen ze středověku, ale i doby nedávno minulé. –pra-

 

© 2015, POD HORAMI, o.s. ǀ Designed by: Studio Factory